Sport

Ianis Hagi, umilit de presa spaniolă: românul, pus într-o postură jenantă după eșecul din cupă

10 aprilie
853
4milion

Ianis Hagi se chinuiește să-și găsească echipa potrivită după accidentarea teribilă care l-a ținut pe tușă, timp de un an, când era la Glasgow Rangers. Fiul fostului mare internațional s-a „rupt“ în ianuarie 2022 și a revenit pe teren în ianuarie 2023, după o operație foarte dificilă la genunchi. Din păcate, de atunci, cu excepția unor partide cu adversare modeste, atât la club, cât și la națională, Ianis Hagi n-a mai fost același jucător ca cel dinaintea accidentării.

Așa se și explică împrumutul său la Deportivo Alaves, pentru că la Rangers n-ar fi primit nici aceste minute pe care le adună acum în Spania. Problema e că, deși a fost folosit de antrenorul Luis Garcia (51 de ani), mijlocașul român a dezamăgit de multe ori. Ultimul exemplu: meciul de luni din optimile Cupei Spaniei. Aici, în confruntarea cu Athletic Bilbao din deplasare, în premieră, Ianis Hagi a fost integralist la Alaves. Chiar dacă a bifat toate minutele, românul a fost șters. Și n-a putut contribui la împiedicarea unui eșec, scor 0-2, care a pus capăt aventurii echipei sale în competiția KO.

Ianis Hagi a jucat atât de slab, încât, potrivit site-ului sport.ro, publicația spaniolă El Correo a refuzat să-i dea vreo notă, punându-l într-o postură jenantă! În schimb, jurnaliștii spanioli au remarcat că Ianis a dezamăgit și a ratat șansa primită, deși a jucat tot meciul pentru prima dată de când e la Alaves.

Întinerirea feței cu 11 ani! În 2 săptămâni, ridurile s-au netezit vizibil
06 sept.
644
3milion

*El Correo: O altă oportunitate ratată. Combină acțiunile meritorii cu erorile neforțate. Chiar dacă încearcă și muncește în apărare, contribuția sa în joc e prea lipsită de consistență.

*Noticias de Alava: Nota 5. Ianis Hagi a avut o ocazie pe care a finalizat-o bine din pasa lui Blanco, dar cam atât. Deși nimeni nu-i contestă talentul cu mingea, realitatea e că îl arată prea puțin. A avut un impact minim în desfășurarea jocului, cu excepția unei singure ocazii la începutul partidei. Mijlocașul ofensiv român a evoluat în partea dreaptă a atacului, fără să se simtă deloc în largul său, într-o seară în care Deportivo Alavés n-a reușit să-și impună stilul de joc. Alavés a încheiat meciul resemnată, fără a fi capabilă să-și lase amprenta în meci.

În ciuda criticilor primite în presă, Ianis Hagi a fost protejat de antrenorul Luis Garcia. Care, probabil și din dorința de a-și justifica decizia de a-l lăsa pe român pe teren pe toată durata partidei, a fost mai blând cu el după eșecul de la Bilbao. „Hagi a fost mai bun decât în alte meciuri“, a fost verdictul antrenorului de la Alaves.

18

meciuri, 0 goluri și o pasă decisivă are Ianis Hagi la Alaves pentru care a jucat un total de 753 de minute.