Messi, unic: De ce e deja peste Maradona, Pele și alți „zei“ ai fotbalului

07 februarie
288
1milion

E deja peste Maradona

*Messi devenise încă din noiembrie 2016 cel mai bun marcator din istoria Argentinei. Între timp, el a ajuns la 96 de goluri, depășindu-l cu mult pe Gabriel Omar Batistuta (56). Acum însă, în semifinala cu Croația, Messi l-a mai depășit o dată pe fostul atacant al Fiorentinei. Pentru că a înscris golul său cu numărul 11 la turneele finale de Cupa Mondială, devenind argentinianul numărul 1 și la acest capitol. Iată ierarhia marcatorilor „pumelor“ la Mondiale: 1. Messi (11 goluri în 2006, 2014, 2018 și 2022), 2. Batistuta (10 goluri în 1994, 1998, 2002). 3. Guillermo Stábile și Diego Maradona (8 goluri fiecare). Primul a evoluat doar la CM 1930, în timp ce Maradona a punctat la turneele din 1982, 1986 și 1994.

Când dăm la o parte atitudinea tipic estică a croaților, de a căuta vinovați unde ei nu există, rămânem cu fotbalul încântător prestat de Argentina. Cu Messi în prim-plan. Și cu recordurile lui Leo, înainte ca „magicianul“ argentinian să-și facă ieșirea de pe scenă: „Cu siguranță, duminică va fi ultimul meci la un Mondial. Sunt mulți ani până la următorul turneu final și nu cred că mai pot. Așa că sper să termin în cel mai frumos mod“.

Întinerirea feței cu 11 ani! În 2 săptămâni, ridurile s-au netezit vizibil
06 sept.
688
3milion

*Leo a ajuns la 25 de meciuri la Mondiale. Și l-a egalat pe liderul ierarhiei, neamțul Lothar Matthaeus. Cum va juca și în finala de duminică, Messi va rămâne singur în fruntea ierarhiei unde se mai află Miroslav Klose (Germania, 24 de meciuri), Paolo Maldini (Italia, 23 de meciuri) și Cristiano Ronaldo (Portugalia, 22 de meciuri).

*Leo a devenit primul fotbalist care a marcat și a oferit și pase de gol în patru meciuri de la Mondiale: 2006 contra Serbiei, 2022 cu Mexic, Țările de Jos și Croația.

*Și un ultim amănunt fabulos: la 35 de ani, Messi are cel mai bun an al său la echipa națională, cu 16 de goluri înscrise pentru Argentina în 2022. Până acum, cele mai multe reușite le adunase în 2012 (12 goluri), 2021 (9 goluri) și 2016 și 2014 (8 goluri).

*Franța - Argentina, duminică, ora 17.00

Toate meciurile Mondialului se vor vedea, în continuare, pe TVR 1.

*Tot duminică, cu ocazia finalei, Messi poate deveni fotbalistul cu cele mai multe minute adunate la Mondiale. Acum, lider la acest capitol e Maldini, cu 2.216 minute la CM 1990, 1994, 1998 și 2002. Messi are acum 2.194 de minute la Mondiale, așa că trebuie să joace minimum 23 de minute în finala CM 2022 pentru a depăși recordul lui Maldini.

*La capitolul de productivitate, Messi e fără rival la Mondiale, atingând cota 20: 11 goluri și 9 pase decisive. După el vin, cu 19 reușite, brazilienii Pelé (12 goluri + 7 pase de gol) și Ronaldo (15+4) și nemții Gerd Müller (14+5) și Klose (16+3). Messi e singurul jucător care a dat pase de gol la cinci Cupe Mondiale, potrivit FIFA, devansându-i pe Pelé, Grzegorz Lato, Maradona şi Beckham, care au furnizat assist-uri la trei ediţii. În fine, Pelé şi Messi împart recordul de cele mai multe pase de gol în faza eliminatorie a Cupei Mondiale (6 fiecare).

Am peste 47 de ani! Nimeni nu crede și în zadar! Întinerire instantanee a feței.